Forum Generalne LGD - czyli podsumowanie spotkań gminnych w 2024r.
22 listopada 2024 r. spotkaliśmy się w Świetlicy Wiejskiej w Krobi (gmina Lubicz) na I FORUM GENERALNYM LGD "Podgrodzie Toruńskie".
W wydarzeniu wzięło udział 59 osób, w tym Sołtysi, Członkowie Rad Sołeckich, przedsiębiorcy, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele Klubu Sportowego, pracownicy Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce oraz Obrowie, pracownicy Centrum Usług Społecznych w Lubiczu, przedstawiciele Klubu Seniora, przedstawiciele organizacji pozarządowych, oraz mieszkańcy z terenu gminy Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka.
Gościnnie uczestniczyli: Pan Bartosz Szymański - dyrektor Wydziału Koordynacji RLKS, Urząd Marszałkowskim Województwa Kujawsko -Pomorskiego w Toruniu oraz Pani Agnieszka Lewandowska - pracownik Biura ds. Umów Ramowych RLKS, Wydział Koordynacji RLKS, Urząd Marszałkowskim Województwa Kujawsko -Pomorskiego w Toruniu.
Celem spotkania było omówienie rocznego harmonogramu planowanych naborów wniosków na 2024 i 2025 r., przedstawienie sposobu premiowania projektów w ramach konkursów ogłaszanych przez LGD oraz przedstawienie wniosków, pomysłów i potrzeb zgłoszonych podczas spotkań gminnych.
Szczegółowo omówione zostały przedsięwzięcia, które będzie można zrealizować ze środków regionalnych w ramach EFS +.
Opinie i sugestie uczestników spotkania są dla nas niezwykle cenne i będą miały istotny wpływ na kształtowanie naszych przyszłych działań. Spotkanie było doskonałą okazją do nawiązania współpracy oraz wymiany doświadczeń między lokalnymi liderami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami oraz innymi zainteresowanymi stronami.
Przypominamy o kliku ważnych zasadach dotyczących wsparcia dzieci i młodzieży w ramach klubów młodzieżowych:
- kluby młodzieżowe muszą wpisywać się w zasady celu szczegółowego 4(f) „wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami”;
- obowiązkowe jest prowadzenia w klubach młodzieżowych zajęć o charakterze edukacyjnym, a nie wyłącznie integracyjnym czy animacyjnym;
- obowiązkowe jest stosowanie Standard klubów młodzieżowych, w tym zasad dotyczących kadry zatrudnionej w klubie.
Forum zostało przeprowadzone zgodnie z Planem komunikacji z lokalną społecznością Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Podgrodzie Toruńskie".
Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz bardzo aktywny udział w spotkaniu.